Mülk sahibi, mülkünü kiralamak istediğinde beklentisi elbette ki ödemenin zamanında yapılmasıdır. Kiracıdan ödemeyi zamanında alamamak ya da ödemenin hiç gerçekleşmemesi gibi hoş olmayan durumları hiçbir mülk sahibi yaşamak istemez. Artık bu sorunun olması ihtimaline karşı kiracının Kredi Notuna bakılarak çözüm sağlanacak.

Mülk sahipleri; mülklerini kiralamadan önce kiracı adaylarının ödeme durumlarını kontrol etmeye başladılar. Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) ait Findeks sistemi ile ödemesini aksatan ya da hiç yapmayan kiracı adayları net olarak belirleniyor olacağından mülk sahipleri kiralama işlemi gerçekleşmeden kendilerini garanti altına alıyor olacaklar.

Bu sistemin getirdiği bir diğer yeni ve önemli kısım da ödemesini zamanında yapan, aksatmayan kiracı adayları artık talip oldukları mülke düşük maliyetle kiralama yapma imkanına sahip olacaklar.

Findeks Kredi Notu ne demek?

Kredi Notu; kişilerin, daha önce bankalar aracılığı ile bireysel olarak kullandıkları tüm kredi kartı ve kredi işlemlerinin geçmiş zaman verilerine bakarak oluşturulur. Findeks Kredi Notu yüksek olan kişiler, sorunsuz kredi çekebilirler, daha üst limitte kredi kullanabilirler ve en önemlisi de daha uygun faiz oranları ile kredi kullanabilirler.

Findeks Kredi Notu Kriterlerinin Başlıkları

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları : %35

Çekilen Kredi ve kullanılan Kredi Kartının zamanında ödenmesi Findeks Kredi Notu’ nu yükseltir. Bu ödemelerin son ödeme tarihi geçtikten sonra yapılması  Findeks Kredi Notu’ nu olumsuz etkileyen nedenlerin en başındadır.

Güncel Mevcut Borç ve Hesap Durumu : %35

Geçmiş zamanda kullanılmış, iyi ve kötü kapanmış krediler, teminatsız ya da teminatlı mevcut güncel borç bakiyeleri ve limitler de dikkate alınır ve hesaplamaya dahil edilir.

Yeni Kredili Ürün Açılışları : %11

Yeni kullanıldığı için henüz ödeme performansı belirli olmamasına rağmen, yakın zamanda alınan krediler, kredi kartları kişinin risklilik oranını arttırmada bir unsurdur.

Kredi Kullanım Yoğunluğu : %10

Findeks Kredi Notu, Kredi kartı, kredi kullanan ve düzenli ödeme yapan  bir kişinin az kullanan ya da hiç kredi, kredi kartı kullanmayan bir kişiye göre daha yüksek olur.

Geriye kalan diğer unsurlar ise Kredi Notu‘ nun %9’unu oluşturmaktadır.

Artık bu uygulama sayesinde; Kredi notu uygulaması sayesinde mülk sahipleri; önceden kontrol etme şansına sahip oldukları için kiracıları ile sorun yaşamayacak. Ödemesini zamanında yapan ve aksatmayan kiracı adayları ise avantajlı olarak kiralama hakkına sahip olacaklar.

Serdar Sevinç

Ticari Gayrimenkul Profesyoneli

0 532 223 21 58

www.serdarsevinc.com.tr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *